How cheaply could a person live on WW2 food rationing?

The 1940's Experiment

A couple of my goals for 2018 are to save a substantial emergency money fund AND to lose a very achievable 60 lbs in weight. The two things that concern me right now are financial safety and health safety.

One area to save on expenses would of course be eating food that doesn’t cost so much but still is healthy. Following a ration book diet, although it sounds austere and boring, could be a perfectly doable way to save money and lose weight in the short term, its certainly worth giving it a go for a month or two…

So out of curiosity I’ve broken down first the guaranteed weekly/monthly ration for an adult into how much each item would cost per person and in addition I’ve also added in the cost of extra staples that a person may typically purchase during the week/month such as bread, oats, pulses etc.

View original post 316 more words

Advertisements
This entry was posted in applied price theory by Jim Rose. Bookmark the permalink.

About Jim Rose

Utopia - you are standing in it promotes a classical liberal view of the world and champion the mass flourishing of humanity through capitalism and the rule of law. The origin of the blog is explained in the first blog post at https://utopiayouarestandinginit.wordpress.com/2014/03/12/why-call-my-blog-utopia-you-are-standing-in-it/

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.